Header-POCA-color
Proiect : „Tinerii au prioritate pe agenda publică!” cod MySMIS 110679

Alianța europeană pentru ucenicii

19 apr. 2021, 13:04:02

Alianța europeană pentru ucenicii (EAfA) reunește guverne și importante părți interesate în scopul consolidării calității, furnizării și imaginii globale a uceniciilor în Europa, promovând în același timp mobilitatea ucenicilor. Aceste obiective sunt promovate prin angajamente naționale și angajamente voluntare ale părților interesate.

Mai multe detalii aici: https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1147&intPageId=5234&langId=en

Nr. răspunsuri: 6

20 Apr 2021, 09:03

Nu exista imagini atasate

Citind despre această alianță am ajuns la următoarele informații care sunt foarte utile celor interesați de ucenicie.

However, a number of relevant funding schemes are available for apprenticeship projects.

21 Apr 2021, 07:56

Nu exista imagini atasate

Este imbucurator sa vad ca exista si institutii/ organizatii din Romania care fac parte din aceasta alianta. Sper ca pe viitor – cand se va promova mai mult ucenicia si in tara noastra – sa faca parte din ce in ce mai multe institutii din ea.

Municipality of REȘIȚA City
Federation of Associations of Energy Utility Companies – ACUE
Hands Across Romania Association
F.E.G. (FUNDATIA ECOLOGICA GREEN)
Școala Profesională Germană Kronstadt
NETINVET

22 Apr 2021, 17:31

Nu exista imagini atasate

Este un inceput. Incet incet cred ca lucrurile se vor schimba si in Romania insa toate lucrurile necesita timp. De asemenea este necesara o informare a institutiilor/organizatiilor de existenta acestei aliante. Cred ca i-ar ajuta mult in organizarea/ promovarea uceniciei in Romania.

26 Apr 2021, 05:19

Nu exista imagini atasate

Cei care sunt interesati cu adevarat sa beneficieze de expertiza celor din alianta se vor interesa si vor adera la aceasta. Momentan avand in vedere situatia actuala cu pandemia multe activitati stau pe loc, inclusiv in domeniul uceniciei.

30 Apr 2021, 07:04

Nu exista imagini atasate

Intr-adevar, aveti dreptate. Avand in vedere toata situatia aceasta lucrurile merg mai greu in toate domeniile. Insa ucenicia este o solutie pentru multi tineri care isi doresc un venit sigur si o diploma la final. Institutiile statului ar trebui sa se implice mai mult in promovarea ei, inclusiv prin aderarea la aceasta alianta care le poate oferi know how in acest domeniu.

26 May 2021, 18:39

Nu exista imagini atasate

Personal nu stiam de aceasta alianta. Probabil ca multi nu cunosc ca exista, desi pare utila la o prima vedere.